اشتراک گذاری

نرم افزار پاور بی آی (Power BI) چیست ؟

نرم افزار مایکروسافت پاور بی آی یک سیستم دقیق برای تجزیه و تحلیل داه ها و اطلاعات کسب و کار ها است ، این نرم افزار یک بستر هوش تجاری و مدیریت اطلاعات است که توسط شرکت مایکروسافت با هدف شفاف سازی و هوشمند سازی اطلاعات کسب و کار ها تهیه شده است . نرم افزار پاور بی آی در واقع یک ابزار ساده برای آن دسته از کاربران غیر فنی نیز به حساب می آید تا به وسیله ی آن امکان تجزیه و تحلیل ، جمع بندی ، شفاف سازی و به اشتراک گذاشتن اطلاعات را داشته باشند . نرم افزار مایکروسافت پاور بی آی (Power BI) دارای یک رابط کاربری ساده است و یادگیری آن بسیار آسان است همچنین این رابط کاربری برای افرادی که با اکسل (Excel) آشنا دارند کاملا کار آمد و مشهود است .

نرم افزار پاور بی آی می تواند به منابع مختلف اطلاعاتی یک شرکت یا سازمان متصل شود و داده های مورد نیاز را استخراج کرده و در دسترس کاربران قرار دهد . نرم افزار پاور بی آی دارای دو نسخه رایگان و حرفه ای است ؛ نسخه رایگان نرم افزار Power BI برای آن دسته از افراد که دارای مشاغل کوچک و متوسط اند در نظر گرفته شده است و نسخه حرفه ای این نرم افزار با نام Power BI PRO برای افرادی که صاحب مشاغل و کسب و کار های بزرگ تر اند با یک هزینه اشتراک ماهیانه در ظر گرفته شده است .

نرم افزار پاور بی آی (Power BI) را هم می توان بر روی سیستم (Power BI Desktop) و هم بر روی تلفن همراه (Power BI Mobile) استفاده کرد .

Power-BI-software

نرم افزار پاور بی آی (Power BI) و کاربرد های آن

همان طور که گفتیم مهم ترین کاربرد نرم افزار مایکروسافت پاور بی آی استخراج و تجزیه و تحلیل داده ها و اطلاعات یک سازمان است که البته این کار خود از اهمیت بسیار بالایی در هر سازمانی برخوردار است چرا که جمع آوری و دسته بندی اطلاعات به صورت منظم و تحلیل آن ها بسیار زمان بر است و به نیروی های انسانی زیادی نیاز دارد و در کسب و کار های امروزی صرفه در وقت و هزینه ها ااهمیت زیادی دارد پس هر سازمانی نیازمند یک نرم افزار دقیق و قدرتمند برای جمع آوری تمام اطلاعات است . نرم افزار پاور بی آی برای انجام این امر به کمک سازمان ها می آید و به اتصال داده های مختلف به هم ، تحلیل داده ها ، دسته بندی داده ها و رسیدن به یک مدل داده کمک می کنند و همچنین می تواند اطلاعات را به صورت نمودار های دقیق تصویری در اختیار کاربران قرار دهد . از دیکر امکانات نرم افزار پاور بی آی (Power BI) ارائه گزارشات دقیق و امکان پیش بینی و پاسخ به سوالات مطرح شده در ارتباط با کسب و کار در لحظه است . پاور بی آی همچنین داشبورد هایی را به مدیران و صحبان کسب و کار ها ارائه می دهد تا به وسیله ی آن بتوانند عملکرد سایر بخش را بررسی کنند .

نرم افزار پاور بی آی (Power BI) و مزایای آن

از جمله مزایای نرم افزار مایکروسافت پاور بی آی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

 • داشتن داشبورد های شخصی :
 • داشبورد های شخصی به کاربران کمک می کنند تا بتوانند به سادگی به اطلاعات خود دسترسی داشته باشند و تمامی گزارشات خود را ایجاد و منتشر نمایند .
 • داشتن امنیت بالا :
 • نرم افزار پاور بی آی با استفاده از content pack به کاربران این امکان را می دهد تا بدون دسترسی به بخش های پایگاه داده ها یا چارت ها و گزارشات اطلاعات را به صورت خام مشاهده نمایند و از طریق احتمال بروز خطای انسانی یا تغییر در داده ها از بین میرود .
 • سرعت بالا :
 • کابران در نرم افزار پاور بی آی به سرعت و به راحتی می توانند داده های خود را به سایر نرم افزار ها مثل اکسل انتقال دهند .
 • راحتی و سادگی در استفاده :
 • یادگیری استفاده از بخش های مختلف نرم افزار پاور بی آی (Power BI) بسیار ساده و آسان است و همان طور که گفتیم حتی کاربران غیر فنی نیز می توانند به سادگی از این نرم افزار استفاده کنند و حتما نیازی به دانستن دانش IT یا برنامه نویسی نیست .
 • پشتیبانی از یک پایاه داده قدرتمند :
 • نرم افزار پاور بی آی برای ایجاد یکپارچگی با تکنولوژی های مایکروسافت از یک پایگاه داده بسیار قدرتمند (SQL) ساخته شده است . پاور بی آی امکان اتصال به 60 نرم افزار دیگر را دارا است و تمامی اطلاعات را در یک داشبورد جمع آوری و متمرکز می کند .
 • برخورداری از چارت ها و داشبورد های متنوع :
 • نرم افزار پاور بی آی به کابران اجازه می دهند تا هر تعداد داشبور یا چارت برای گزارشات مورد نیاز خود بسازند و اطلاعات خود را در آن قرار دهند .
 • به روز رسانی مداوم :
 • به روز بودن اطلاعات و داده های موجود در داشبورد ها قطعا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است ، نرم افزار مایکروسافت پاور بی آی (Power BI) امکان به روز رسانی خودکار اطلاعات را برای کاربران فراهم کرده است .
مزایای نرم افزار پاور بی آی

نرم افزار پاور بی آی (Power BI) و مخاطبان آن

نرم افزار مایکروسافت پاور بی آی یک ابزار تحلیل اطلاعاتی است که امکاناتش را به سطوح مختلف کارکنان ارائه می دهد ، عمده مخاطبان نرم افزار پاور بی آی مدیرا ن وصاحبان کسب و کارهایی هستند که برای سازمان خود نیازمند یک سیستم دقیق جمع آوری اطلاعات با ارائه گزارشات مختلف اند و یا این ابزار مناسب کارشناسان تحلیلگر اطلاعات و متخصصین هوش سازمانی اند که مدل های اطلاعاتی را پیش از انتشار تهیه می کنند .

نرم افزار پاور بی آی (Power BI) و ورژن های مختلف آن

پاور بی آی دارای چهار ورژن اصلی است :

 • Power BI Sercive :
 • این ورژن از نرم افزار پاور بی آی خود دارای دو مدل کلی است :
 • نسخه Pro
 • نسخه Premium
 • در نسخه Pro نرم افزار پاور بی آی شما تمامی امکانات نرم افزار پاور بی آی (Power BI) را در اختیار خواهید داشت به می توانید تمامی داشبورد های خود را در بستر وب به صورت کاملا خصوصی منتشر کنید .
 • در نسخه Premium نرم افزار پاور بی آی هم تمام امکانات نرم افزار در اختیار شما قرار خواهد گرفت با این تفاوت که تمامی زیرساخت هایی که نیاز دارید از طریق مایکروسافت فراهم می شود .
 • Power BI Mobile :
 • با استفاده از این ورژن پاور بی آی شما قادر خواهید بود تا اطلاعات و گزارشات خود را بر روی تلفن همراهتان مشاهده کنید .
 • Power BI Report Server :
 • با استفاده از ورژن power BI Report Server شما قادر خواهید بود تا داشبوردهای خود را بارگذاری و منتشر کنید ؛ این ورژن نرم افزار پاور بی آی برای آن دسته از سازمان هایی مناسب است که می خواهند داشبوردهایشان را روی سرور های سازمانشان منتشر نمایند .
ورژن های مختلف پاور بی آی

نمونه داشبورد های Power Bi تواناسازان

داشبورد مدیریت پروژه

داشبورد مدیریت پروژه

داشبورد فروش - فاکتور ها

داشبورد فروش - فاکتورها

داشبورد پشتیبانی تیکت ها

داشبورد پشتیبانی تیکت ها

داشبورد فروش - وضعیت فروش مقداری و ریالی به تفکیک شهر و استان

داشبورد فروش - وضعیتت فروش مقداری و ریالی به تفکیک استان و شهر

داشبورد حسابداری

داشبورد حسابداری

سوالات متداول

در این ابزار دو سطح امنیتی وجود دارد، 1)دسترسی به داشبوردهای خاص هر کاربر یا هر گروه کاربری و 2)دسترسی به رکوردهای خاص در هر داشبورد. تنظیم سطوح با توجه به نوع پایگاهای اطلاعاتی استفاده شده در طرح هر گزارش یا داشبورد و همچنین بستر استفاده از آن (مثلا از داخل CRM یا فایل سرور و ...) ممکن است ساده یا پیچیده باشد.

بخشی از ابزارها و امکانات نرم افزار پاور بی آی رایگان است اما برای استفاده بهتر و کامل تر از امکانات و ویژگی‌های این نرم افزار قدرتمند باید نسخه‌های پولی آن را خریداری کنید.

اکثر افرادی که تجربه کار با Excel را دارند می‌توانند این ابزار را بیاموزند و جهت طراحی داشبورد و ... استفاده کنند. اما به هر حال داشتن دانش و تجربه در زمینه ساختار بانک‌ها و فایل‌های اطلاعاتی و نیز فرایندهای سازمان نتایج بسیار بهتری را خواهد داد.

برای طراحی داشبوردهای پاور بی آی خود شما نیازمند آموزش دیدن هستید و پس از یک دوره آموزشی احتمالا قادر خواهید بود داشبوردهای ساده را برای خود طراحی کنید اما برای طراحی داشبوردهای پیچیده تر نیاز به داشن برنامه نویسی که این کار از عهده شما بر نمی‌آید و متخصص و برنامه نویس این حوزه باید طراحی داشبورد را برای شما انجام دهد.

این بستگی به نوع ابزار مورد استفاده دارد. در حال حاضر امکان تنظیم اتوماتیک به روز رسانی اطلاعات تنها در نسخه های PowerBI Service و PowerBI Report Server وجود دارد و نسخه Desktop فاقد این قابلیت است که البته در مقایسه با قابلیت‌های متنوع ابزارها و ویژوال‌های آن قابل چشم پوشی می‌باشد.

FAQ
راهکار مدیریت یکپارچه صنعت
ساختمان و معماری

درخواست مشاوره قبل از خرید

انتخاب درخواست

پیوست

پسوندهای مجاز : .jpg, .gif, .jpeg, .png, .pdf, .docx

فایل مورد نظر خود را اینجا بکشید
اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید
و یا
میتوانید سوالات خود را از طریق کامنت ها از کارشناسان ما بپرسید .
امتیاز دهید
میانگین امتیاز 0 از 5 - تعداد رای 0

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید

0comment

لطفا متن امنیتی نمایش داده شده در عکس زیر را تایپ نمایید.

نظرات کاربران